• Archiwum kategorii Uncategorized
  • SZKOLNY KONKURS PATRIOTYCZNY

    Wysłany dnia: przez Roma

    Dnia 25 maja w ramach obchodów 100-lecia niepodległości został zorganizowany szkolny konkurs pt. ” Drogi Polaków do niepodległości”. Pierwsze miejsce zajęła Paulina z IIb, drugie Dominika z VIIa, a trzecie Julia z IIa. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    Organizator konkursu: J. Kubica-Gomola


  • ZIELONA PRACOWNIA NAGRODZONA

    Wysłany dnia: przez Roma

    Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła jako jedyna z Rybnika znalazła się w grupie finalistów konkursu „Zielona Pracownia 2018” zorganizowanego przez WFOSiGW i otrzymała kwotę 28 800 zł na utworzenie nowoczesnej i w pełni wyposażonej pracowni przyrodniczo – ekologicznej pn. „Zielona Akademia”.

    Koordynatorzy projektu: J. Nocoń i D. Nadolny.

     


  • SUKCES UCZNIÓW W TURNIEJU Z ZEUSEM

    Wysłany dnia: przez Roma

    Gimnazjada odbyła się 25 maja w ZSE-U w Rybniku. Należało wykazać się znajomością tematu w pięciu kategoriach. Reprezentacja naszych trzecioklasistów zdobyła cztery na pięć możliwych tytułów Super Zeusów. Najlepszym sportowcem został Dawid z IIIc, najlepszym hotelarzem – Hania z IIIb. W kategorii gastronomii najlepsza okazała się Małgosia z IIIb, a Mateusz z tej samej klasy został mistrzem logistyki i ekonomii. W kategorii zespołowej nasza drużyna zajęła III miejsce.

    Opiekun uczniów: S. Kokot


  • WYKŁAD NA TEMAT HISTORII POLSKI

    Wysłany dnia: przez Roma

    W dniu 24 maja uczniowie klas 3a i 3b  gimnazjum wysłuchali  wykładu mgr Marcina Wieczorka 

    pt. ” Droga Polaków do Niepodległości”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach

    szkolnych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

    Organizator: J. Kubica-Gomola


  • INFORMACJE ŚWIETLICY SZKOLNEJ

    Wysłany dnia: przez Roma

    W trzecim tygodniu maja wyklejaliśmy zabawki „dla mojego kolegi”. Przeprowadzono pogadankę „bez dobrego kolegi jak bez ręki”. Odbyły się zabawy z kolegami na świeżym powietrzu, rozgrywki w piłkę nożną, dwa ognie i kolanko. Bawiliśmy się na placu zabaw oraz  w grupie koleżeńskiej klockami, w teatr, w gry zręcznościowe, w kręgle i gry planszowe, quizy. Malowaliśmy wspomnienia z wycieczki do Akademii Bioróżnorodności. Czytaliśmy na dzień dobry. Bawiliśmy się w kalambury po angielsku. Robiliśmy papierowe zabawki.

    Wychowawca świetlicy: D. Nadolny


  • LIST MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ do rodziców uczniów obecnych klas VII i II gimnazjum.

    Warszawa, 18 maja 2018 r.

    Szanowni Rodzice i Opiekunowie Uczniów klas VII szkoły podstawowej
    oraz klas II gimnazjum,

    wdrażanie kolejnych etapów reformy edukacji wiąże się z naturalnymi i zrozumiałymi pytaniami oraz wątpliwościami. Jedną z takich kwestii jest organizacja naboru na rok szkolny 2019/2020 do szkół ponadpodstawowych i klas szkół ponadgimnazjalnych. Wówczas o przyjęcie będą ubiegali się pierwsi absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej oraz ostatniej klasy gimnazjum.

    Pragnę przypomnieć, że postępowania rekrutacyjne dla tych dwóch grup uczniów zostaną przeprowadzone oddzielnie, według odrębnych kryteriów rekrutacyjnych. Jednocześnie podkreślam, że absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów nie będą rywalizowali ze sobą o te same miejsca. Będą oni ubiegać się o przyjęcie do innych typów szkół.

    Uczniowie kończący VIII klasę szkoły podstawowej mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci ostatniej klasy gimnazjum mogą ubiegać się o miejsce w 3-letnim liceum ogólnokształcącym, 4-letnim technikum lub w 3-letniej branżowej szkole I stopnia. Pragnę podkreślić, że obie te grupy będą realizowały odrębne programy nauczania.

    Szkoły i samorządy przygotowują się do przyjęcia od 1 września 2019 r. większej liczby kandydatów. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zwiększenie liczby klas I nie spowoduje istotnych problemów związanych z zapewnieniem odpowiedniej liczby
    sal lekcyjnych.

    Przypomnę również, że postępowanie rekrutacyjne będzie obejmowało m.in. następujące kryteria:

    • wyniki egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu gimnazjalnego,
    • oceny (na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum) z języka polskiego i z trzech obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalonych przez dyrektora szkoły przeprowadzającego rekrutację,
    • świadectwo ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum
      z wyróżnieniem,
    • szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum.

    W przypadku dodatkowych wątpliwości do Państwa dyspozycji pozostają dyrektorzy szkół i kuratorzy oświaty. Od 1 września br. we wszystkich kuratoriach zostaną utworzone punkty informacyjno-konsultacyjne, w których rodzice uczniów obecnych klas VII szkoły podstawowej oraz klas II gimnazjum uzyskają informacje dotyczące postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2019/2020. Ponadto od początku września 2018 r. pytania związane z naborem będzie można kierować na adres mailowy: rekrutacja@men.gov.pl.

    Ustalenie sieci publicznych szkół ponadpodstawowych pozostaje
    po stronie samorządów. Odbywa się ono po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty. Ministerstwo Edukacji Narodowej deklaruje pełne wsparcie
    i gotowość współpracy z samorządami.

    Zapewniam, że szkoły będą przygotowane na przyjęcie uczniów w roku szkolnym 2019/2020. Mam nadzieję, że ich oferta edukacyjna spełni oczekiwania zarówno absolwentów szkół podstawowych, jak i gimnazjów.

    Z wyrazami szacunku

    Anna Zalewska

    Minister Edukacji Narodowej


  • WIZYTA STUDYJNA UCZNIÓW

    Wysłany dnia: przez Roma

    W dniu 16 maja klasa czwarta wzięła udział w wizycie studyjnej po rewitalizowanych dzielnicach Rybnika. Uczniowie zobaczyli osiedle robotnicze, „familoki” w Chwałowicach, wspinali się na ściance w Centrum Wspinania Cechownia w Rybniku Niedobczycach, zwiedzili Industrialne Centrum Kultury w Rybniku Niewiadomiu. Tam też weszli na liczącą 46 m wieżę ciśnień w dawnej kopalni „Ignacy- Hoym”. Potem przyszedł czas na Śródmieście, gdzie czwartoklasiści poznali  historię szpitala Juliusz, sądu i rybnickich ratuszy. Ostatnim etapem naszej wizyty była dzielnica Paruszowiec z nową tężnią solankową. Dziękujemy Urzędowi Miasta Rybnik za zasponsorowanie autokaru.

    Organizator: J. Kubica-Gomola