Beatyfikacja

BEATYFIKACJA – (łac. wyróżniać) akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult. Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. Proces beatyfikacyjny może się rozpocząć najwcześniej 5 lat po śmierci kandydata (decyzją papieża okres ten może ulec skróceniu – tak było w przypadku procesu Jana Pawła II). Kluczowymi momentami procesu jest stwierdzenie heroiczności cnót Sługi Bożego oraz kanoniczne stwierdzenie, że za jego wstawiennictwem dokonał się co najmniej jeden cud. Brane są pod uwagę jedynie cuda, które miały miejsce po śmierci kandydata na ołtarze. Nieco inaczej przebiega proces męczenników, gdzie do beatyfikacji cud nie jest wymagany. Od roku 1634 beatyfikację może zatwierdzić tylko papież.

CUD JANA PAWŁA II – co rusz media donosiły o kolejnych osobach, które swoją poprawę w chorobie przypisywały modlitwie do Jana Pawła II. Jednak aby cud został zatwierdzony przez watykańską Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, musi być on także potwierdzony przez lekarzy, jako niemożliwe z medycznego punktu widzenia uzdrowienie. Dopiero z początkiem tego roku Watykan uznał za cudowne wyzdrowienie z choroby Parkinsona francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre, które miało się właśnie dokonać za wstawiennictwem Sługi Bożego Jana Pawła II. Tym samym droga do beatyfikacji została otwarta, a proces przygotowawczy praktycznie zamknięty.

PLAN UROCZYSTOŚCI
30 kwietnia 2011 – czuwanie modlitewne na terenie antycznego stadionu Circus Maximus rozpoczęło się o godzinie 20:00, a zorganizowane było przez diecezję rzymską. Jej wikariusz, kardynał Agostino Vallini przewodniczył uroczystości, uczestników której za pośrednictwem łącz telewizyjnych pozdrowił Benedykt XVI. Czuwanie trwało do 22:30.

1 maja 2011 o godzinie 10:00 na Placu świętego Piotra rozpoczęła się msza beatyfikacyjna, którą odprawił Benedykt XVI. Natychmiast po niej przed Ołtarzem Konfesji w Bazylice świętego Piotra została wystawiona trumna ze szczątkami Jana Pawła II. Zdecydowano, że ich wystawienie potrwa w zależności od napływu wiernych, którzy będą chcieli oddać hołd błogosławionemu.

5 maja 2011 podczas prywatnej uroczystości szczątki polskiego papieża zostały pochowane w kaplicy świętego Sebastiana w bazylice. Znajduje się ona po prawej stronie od wejścia, zaraz za Pietą Michała AniołaKomentarze są zamknięte.