*Projekty*

Projekty w realizacji w roku szkolnym 2018/2019

W dniu 19 września  uczniowie klasy ósmej i klas trzecich oddziałów gimnazjalnych wzięli udział w projekcji filmu „Dywizjon 303 Historia prawdziwa”. Uczestnicy pokazu mieli okazję do bliższego poznania historii słynnego Dywizjonu i losów Polaków w czasie II wojny  światowej. Powieść A. Fiedlera, na podstawie której stworzono film, jest obecnie lekturą programową.

Wyjście zorganizowały J. Kubica- Gomola i A. Rewer

Dnia 27 września odbyła się żywa lekcja historii pt. „Niepodległa”. Uczniowie poznali bliżej sylwetki głównych twórców polskiej niepodległości.  Zobaczyli mundury i broń z tego okresu.  Największą atrakcją była jednak możliwość wcielenia się w postaci bohaterów tamtych wydarzeń.

Lekcję zorganizowała J. Kubica-Gomola

15 września obchodzony jest Światowy Dzień Kropki, który pozwala dzieciom uzmysłowić sobie, że każdy posiada jakiś talent. W tym roku nasza szkoła ponownie przyłączyła się do świętowania. Uczniowie przyszli w ubraniach w kropki, wykonywali drzewo talentów i opowiadali o swoich zainteresowaniach.

Organizator: M. Owerko-Liszka

28 września uczniowie z koła biologicznego wzięli udział w wykładach organizowanych przez Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ w Katowicach. Podczas zajęć zobaczyli rodzinę pszczół w szklanym ulu oraz poznali ciekawostki z życia tych owadów. Uczniowie byli także świadkami sekcji serca i nerki ssaka, a ochotnicy zostali poddani badaniom EKG oraz urządzeniem do wykrywania kłamstw. Na koniec poznali techniki i procedury badawcze stosowane w kryminalistyce.

Organizator wyjazdu: J. Nocoń

…………….

Projekty w realizacji w roku szkolnym 2017/2018

UCZNIOWIE NA NOCY BIOLOGÓW

Wysłany dnia: Styczeń 15, 2018 9:42 am

12 stycznia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w VII Nocy Biologów na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ w Katowicach pod hasłem „Woda to życie”. Podczas warsztatów samodzielnie wykonywali preparaty mikroskopowe, obserwowali ruchy cytoplazmy komórek skórki cebuli oraz uczestniczyli w grach zręcznościowych sprawdzających umiejętności pracownika laboratorium mikrobiologii. Uczniowie mieli również niespotykaną okazję zobaczyć pracę jedynego w Polsce mikroskopu skaningowego, samodzielnie wykonać i obserwować preparat skorupki jaja kurzego.

Wyjazd zorganizowała J. Nocoń.

CZYTANIE NA DYWANIE

Od listopada uczniowie klasy Ia realizują projekt „Czytanie na dywanie”, który składa się z cyklu zajęć czytelniczych. Jego celem jest uwrażliwienie dzieci na odbiór literatury oraz promocja czytelnictwa i biblioteki szkolnej. Realizacja projektu przewidziana jest na cztery miesiące.

Realizator projektu: R. Stąsiek

SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

Wysłany dnia: Grudzień 6, 2017 8:30 am

Szczęść Boże! Takimi słowami pierwszoklasiści przywitali górnika, który odwiedził naszą szkołę. Gość opowiedział dzieciom o ciekawostkach dotyczących pracy w kopalni, o górniczym stroju galowym i o tym, skąd wziął się węgiel.

Organizatorzy spotkania: G. Skorupa, D. Gembalczyk

UCZNIOWIE NA FESTIWALU NAUKI

Wysłany dnia: Grudzień 6, 2017 8:25 am

1 grudnia grupa uczniów oddziałów gimnazjalnych wzięła udział w Śląskim Festiwalu Nauki Katowice 2017. Jest to druga edycja wydarzenia organizowanego przez śląskie uczelnie oraz Miasto Katowice. Podczas pobytu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach uczniowie  uczestniczyli w pokazach, doświadczeniach i wystawach ze wszystkich obszarów wiedzy. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach, podczas których przećwiczyli z instruktorami Koła Naukowego Bezpieczeństwa Wewnętrznego UŚ sposoby udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Wyjazd zorganizowała J. Nocoń

LISTOPADOWY KONKURS SUDOKU

Wysłany dnia: Grudzień 1, 2017 10:28 am

27 listopada spośród autorów poprawnie rozwiązanych diagramów zostały rozlosowane cztery wejściówki do LASERHOUSE. Nagrodzeni zostali: Dominika Śleziona, Magdalena Bloch, Kacper Kozyra, Dominika Pakuła. Dziękuję za wszystkie zgłoszenia i gratuluję zwycięzcom! 

Organizator konkursu: A. Horzela

REGIONALNE ZAJĘCIA INTEGRACYJNE

Wysłany dnia: Grudzień 1, 2017 10:25 am

28 listopada uczniowie klasy IVa i IIIa oddziałów gimnazjalnych spotkali się na wspólnych zajęciach. Starsi koledzy przedstawili ciekawostki o Rybniku i dzielnicy Ligota – Ligocka Kuźnia. Czwartoklasiści omówili śląskie tradycje świąteczne i przeprowadzili quiz sprawdzający wiedzę o języku śląskim. W jego przygotowaniu pomogli rodzice i dziadkowie podpowiadając śląskie słówka, wierszyki i powiedzenia.

Zajęcia przeprowadziła M. Owerko-Liszka

UCZNIOWIE W TEATRZE NOWYM

Wysłany dnia: Listopad 24, 2017 8:33 am

Dnia 28 października uczniowie klasy VIIa oraz klas drugich oddziałów gimnazjalnych uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Teatru Nowego w Zabrzu, gdzie obejrzeli spektakl „Dziady”. Magiczna część II tego dramatu A. Mickiewicza jest lekturą obowiązującą w gimnazjum i starszych klasach szkoły podstawowej.

Organizator wyjazdu: A. Rewer.

        PIERWSZOKLASIŚCI U WETERYNARZA

Wysłany dnia: Listopad 22, 2017 9:15 am

Dnia 20 listopada uczniowie  klasy IA udali się z wizytą do pobliskiej lecznicy zwierząt na spotkanie z weterynarzem Józefem Szczekałą. Dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o zachowaniach niektórych zwierząt oraz ich upodobaniach kulinarnych. Weterynarz przypomniał również zasady prawidłowej opieki nad domowymi ulubieńcami.

Organizator:  J. Nocoń we współpracy z D. Gembalczyk

     MAGIA TEATRU

Wysłany dnia: Listopad 17, 2017 9:03 am

3 listopada uczniowie klasy czwartej spędzili niezwykły dzień w Bielsku – Białej. Najpierw spacerkiem przeszli przez Stare Miasto, gdzie zobaczyli przez przeszkloną konstrukcję fundamenty wagi miejskiej oraz kamienną studnię. Potem udali się do Teatru Lalek „Banialuka”, gdzie oglądali spektakl „Kopciuszek” na motywach baśni Charlesa Perraulta. Przedstawienie zaskoczyło nietypową realizacją, gdyż było połączeniem gry aktorów, lalek i animacji komputerowych. Na koniec czwartoklasiści mieli okazję zobaczyć teatr od kulis.

Wyjazd zorganizowały: I. Marcol-Perlak i D. Nadolny

        WARSZTATY GEOGRAFICZNE

Wysłany dnia: Listopad 17, 2017 8:55 am

W ostatnich dniach października uczniowie klasy VIIa wspólnie z kolegami i koleżankami z SP3 wzięli udział w warsztatach geograficznych na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Młodzież w atmosferze zabawy doskonaliła swoje umiejętności w posługiwaniu się kompasem oraz miała okazję podziwiać zabytki i krajobrazy tego regionu.

Organizator wyjazdu: G. Skorupa

         ŻYWA LEKCJA HISTORII

Wysłany dnia: Listopad 10, 2017 8:06 am

Dnia 8 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w żywej lekcji historii. Jej tematem były dzieje polskiego oręża w XVI- XVII wiekach. Uczestnicy zajęć mogli nie tylko posłuchać barwnej opowieści o dniach naszej chwały, ale także ubrać stroje z epoki czy powalczyć na miecze z autorem widowiska.

Lekcję zorganizowała: J. Kubica-Gomola

WYCIECZKA INTERDYSCYPLINARNA

Wysłany dnia: Październik 18, 2017 8:31 am

17 października uczniowie klasy 3a i 3b oddziałów gimnazjalnych odbyli pieszą wycieczkę w ramach projektu „Szlakiem rybnickich szkół ponadgimnazjalnych”. Celem projektu było połączenie preorientacji zawodowej, języka angielskiego, geografii, matematyki i wychowania fizycznego. Najpierw uczniowie wyznaczali trasę wg lokalizacji szkół średnich w Rybniku. Mieli również za zadanie opisać wybraną szkołę. Podsumowaniem projektu będzie utworzenie folderu lub ulotki w języku angielskim. Na zakończenie wycieczki uczczono rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża zatrzymując się na chwilę zadumy pod jego pomnikiem.

Koordynator projektu: M. Owerko-Liszka

     ŚWIĘTO TABLICZKI MNOŻENIA

Wysłany dnia: Wrzesień 30, 2017 12:08 pm

W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy dołączyła do obchodów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klasy czwartej sprawdzali, na ile ich starsi koledzy i koleżanki znają tabliczkę mnożenia 🙂 Celem akcji jest promowanie zabawowej formy nauczania matematyki.

Pomysłodawca i organizator: M. Owerko-Liszka.

      DZIEŃ KROPKI

Wysłany dnia: Wrzesień 17, 2017 8:13 am

15 września znany jest jako Międzynarodowy Dzień Kropki. Nasi uczniowie przyszli do szkoły w kropkowanych ubraniach i mieli do wykonania różne tematyczne zadania w formie zabawy, np. tworzyli drzewo talentów. Mamy nadzieję, że „kropkowy dzień” stanie się wesołą tradycją naszej szkoły.

Pomysłodawca i koordynator akcji: M. Owerko-Liszka.

    WARSZTATY W AKADEMII BIORÓŻNORODNOŚCI

Wysłany dnia: Wrzesień 16, 2017 3:56 pm

14 września uczniowie klasy 3a i 3c oddziałów gimnazjalnych wzięli udział w wycieczce przedmiotowej z biologii do Akademii Bioróżnorodności Parku Śląskiego w Chorzowie. Uczestniczyli w zajęciach ornitologicznych, dendrologicznych, laboratorium odnawialnych źródeł energii oraz zajęciach z użyciem mikroskopów. Dzięki warsztatom uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o świecie organizmów żywych oraz mieli okazję korzystać ze specjalistycznego sprzętu biologicznego.

Wyjazd zorganizowała J. Nocoń.

 

Projekty zrealizowane w ubiegłych latach.

BLOKOWISKO TO NIE WSZYSTKO edycja IV –    to wielobiegunowy program profilaktyczny , który ma na celu promowanie wśród młodych osób postaw abstynenckich, zdrowego stylu życia bez sięgania po środki psychoaktywne, zwłaszcza narkotyki i dopalacze. (…) Projekt wykorzystuje szeroko pojęte wartości etyczno-chrześcijańskie (godność osoby, centralna rola rodziny, współpraca wszystkich na rzecz wspólnego dobra, szacunek życia ludzkiego, prawda itp.) które bez wątpienia, wzmacniają cały projekt.

        Czytaj więcej…..

Rakoobrona – projekt skierowany do młodzieży szkolnej w wieku 14-19 lat. Mówimy o profilaktyce raka płuca, raka szyjki macicy i czerniaka złośliwego. Edukując uczniów, zmniejszamy u nich ryzyko zachorowania na te nowotwory w przyszłości!  Patronat nad wydarzeniem objął m.in. Śląski Kurator Oświaty oraz kuratorzy z innych województw, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Dolnośląskie Centrum Onkologiczne we Wrocławiu.

Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń + IV Edycja (konkurs od 31 marca 2016 r. do 15 grudnia 2016 r. ) – Celem konkursu jest szeroko rozumiana poprawa bezpieczeństwa uczniów w szkole, jak i poza nią.
Zadania konkursu:

  1. Zorganizowanie spotkań uczniów z przedstawicielami Straży Pożarnej oraz przeprowadzenie praktycznych zajęć z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/ pisemnych, zdjęć, przesłanych do jury konkursu.
  2. Pogadanka z uczniami nt. „Bezpieczeństwo w mojej szkole. Jakie zagrożenia mogą nasz czekać na zajęciach w-f”. Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/ pisemnych, zdjęć, filmów przesłanych do jury konkursu.
  3. „Mój wolny czas w cyberprzestrzeni.” Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/ pisemnych, zdjęć, filmów przesłanych do jury konkursu.
  4. „Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży.” Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/ pisemnych, zdjęć przesłanych do jury konkursu.
  5. Działania na rzecz społeczności lokalnej, np. pomoc osobie starszej, akcja sprzątanie parku itp. Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/ pisemnych, zdjęć przesłanych do jury konkursu.
  6. „Bądź bezpieczny w sieci” – stworzenie wspólnie z uczniami wytycznych/regulaminu/podpowiedzi jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/pisemnych, zdjęć przesłanych do jury konkursu.
  7. Opracowanie zbioru zasad i reguł, dotyczących zachowań w środowisku szkolnym oraz konsekwencji ich nieprzestrzegania. Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/ pisemnych, zdjęć przesłanych do jury konkursu.
  8. Wspólne przygotowanie przez uczniów i nauczycieli przykładowych programów rówieśniczych, np. pomoc koleżeńska w nauce, rówieśniczy doradcy, czy rówieśniczy mediatorzy itp. Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/ pisemnych, zdjęć przesłanych do jury konkursu.
  9. „Dlaczego nasza szkoła ma dobry klimat?” Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/ pisemnych, zdjęć przesłanych do jury konkursu.(…)

Projekt „BLIŻEJ”-  Celem projektu Interwencja edukacyjna „Bliżej” jest stworzenie i wdrożenie w szkołach gimnazjalnych programu lekcji wychowawczych, powodującego zmniejszenie gotowości do wykluczania jednostek z grupy rówieśniczej

Falochron- dotyczy profilaktyki zachowań ryzykownych. u młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Projekt opracowano na podstawie Programu Falochron dla Województwa Dolnośląskiego w ścisłej współpracy z autorem Falochronu – dr. hab. Jackiem Kurzępą – prof. ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, który jednocześnie jest konsultantem i ekspertem w realizowanym projekcie.

 

 Komentarze są zamknięte.