*Profilaktyka / Bezpieczeństwo*

Profilaktyka/ Bezpieczeństwo2018/2019

18.10.2018 r. mł. Aspirant Rafał Słota przeprowadził wśród uczniów klas pierwszych i czwartych spotkanie na temat bezpieczeństwa na drodze. W trakcie spotkania policjant omówił zasady zachowania ucznia w trakcie drogi do szkoły i w czasie powrotu do domu. Tematem spotkania była również odpowiedzialność za własne zachowanie.

Organizator spotkania: Katarzyna Kunat

11 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Wojewódzkiej Konferencji w ramach realizacji ogólnopolskiego programu „FALOCHRON”. Organizatorami konferencji przy współudziale Stowarzyszenia Na Rzecz Konstruktywnych Relacji „Między Ludźmi” byli pedagog szkolny Katarzyna Kunat, logopeda -pedagog Agnieszka Majewska, konsultant WOM Mariola Gajek-Czapla. W ramach konferencji uczniowie zobaczyli spektakl profilaktyczny „Między nami”, który zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół im. Powstańców Śląskich. Spektakl poruszał tematykę relacji rówieśniczych i rodzinnych. W konferencji uczestniczyli również  uczniowie innych szkół podstawowych którzy prezentowali działania profilaktyczne realizowane w ramach programu „Falochron”.

Organizator: Katarzyna Kunat

Dnia 4 października uczniowie klas VII, VIII oraz klas gimnazjalnych wzięli udział w programie profilaktycznym „Antymina- profilaktyka z pasją”. Tematyka spotkań obejmowała następujące zagadnienia: Trudy okresu dojrzewania, Kontakt ze światem przestępczym, Konsekwencje  kontaktu  z używkami (papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze), Zagrożenia związane z nieznanym składem chemicznym substancji psychoaktywnych, Niekontrolowane i ryzykowne zachowania pod wpływem środków psychoaktywnych, Zagrożenia, skutki uboczne i konsekwencje używania substancji psychoaktywnych, Fakty i mity na temat popularnych dziś używek, Free-style muzyka rap.

Koordynator: Katarzyna Kunat

19 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w premierze przedstawienia profilaktycznego „ONY” w reżyserii Zofii Paszendy, na podstawie scenariusza Marty Guśniowskiej. Po udanej premierze odbyło się spotkanie z Dobromirem Makowskim, który nawiązywał w swoim wystąpieniu do treści spektaklu oraz na konkretnych przykładach opisywał konsekwencje zażywania środków psychoaktywnych.

Organizator: Katarzyna Kunat

 

**********************************************************************************************************************************************************

2017/2018

8.09.2 017  Udział uczniów w wycieczce podsumowującej realizacje projektu „NIE PIJĘ- ŻYJĘ”.
20.10.2017 Udział uczniów w projekcie „Blokowisko to nie wszystko” – V edycja. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie WZW. Uczniowie w ramach projektu uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym prowadzonym przez Dobromira
Makowskiego dotyczącym zagrożeń związanych z cyberprzestrzenią oraz uzależnieniami od środków psychoaktywnych.
3.10.2017 Udział uczniów w projekcie „Weź nie bierz” realizowanym przez fundację Piątka. W ramach projektu uczniowie klas gimnazjalnych i klasy siódmej uczestniczyli w:
‚ spektaklu profilaktycznym „Dopalacze – siedem stopni donikąd”,
‚ prelekcji z przedstawicielami policji, ośrodka psychoterapii, pogotowia ratunkowego oraz twórców spektaklu.                                wrzesień – październik na lekcjach informatyki – projekt „Zagrożenia w Internecie”, „Cyberprzemoc”, Uzależnienie od komórki lub komputera”

———————————————-

17 października na spotkaniu z uczniami koordynator wolontariatu Beata Strzelczyk przedstawiła zasady i korzyści bycia wolontariuszem. Wolontariat jest szansą dla każdego niezależnie od płci, rasy, narodowości, wyznania, przekonań politycznych, wieku czy stanu zdrowia, każdy ma prawo być wolontariuszem. Jeżeli dysponujesz wolnym czasem, nie jest Ci obojętny drugi człowiek i chcesz zaangażować się we współpracę z innymi osobami, to zapraszamy do aktywności w ramach wolontariatu. Pomaganie jest piękne, a najdrobniejszy gest ma sens, bo zmienia czyjś świat. Warsztaty były prowadzone w ramach projektu „Trzeźwymi Bądźmy” (projekt współfinansowany przez Miasto Rybnik)

Koordynator projektu A. Horzela

———————————————-

Dnia 23 października odbyły się pierwsze z trzech zajęć JUDO prowadzone przez doświadczonego trenera II klasy Krzysztofa Mikę. Uczniowie mają możliwość poznawania podstawowych technik walki judo, zgodnie z zasadami walki sportowej. Ćwiczą elementy technik rzucania oraz obezwładniania przeciwnika, poznają historię tego sportu oraz uczą się w praktyce wcielania w życie zasad judo. Uczą się technik samoobrony, obrony przed napastnikami oraz doskonalą swoje umiejętności reagowania w trudnych sytuacjach. Zajęcia są prowadzone w ramach projektu „Trzeźwymi Bądźmy” (projekt współfinansowany przez Miasto Rybnik)

Koordynator: A. Horzela

———————————————-

ZAJĘCIA Z TRENEREM INTERPERSONALNYM

Wysłany dnia: Październik 30, 2017 10:16 am

Dnia 26 października uczniowie klasy 2c oddziałów gimnazjalnych mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach prowadzonych przez trenera interpersonalnego Marcina Kopczyńskiego. Celem szkolenia był rozwój umiejętności ważnych w relacji z innymi osobami takie jak: rozumienie zachowań własnych i innych osób, umiejętność wyrażania myśli i uczuć oraz rozwiązywania konfliktów. Charakter warsztatów pozwalał uczestnikom przełamywać opory wobec innych ludzi i doświadczać nowych jakości w relacji z innymi.

Koordynator: A. Horzela

———————————————-

SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE

Wysłany dnia:  

Dnia 25 lutego odbyło się spotkanie profilaktyczne z przedstawicielem policji aspirantem M. Sosną. Tematem spotkania były zagrożenia związane z cyberprzestrzenią oraz zasady bezpieczeństwa.

Organizator: K. Kunat.

Bezpieczeństwo

  • We wszystkich klasach, na lekcjach wychowawczych (wrzesień)  – Pogadanka na temat bezpieczeństwa w drodze do szkoły i podczas powrotu z niej oraz  postępowania w przypadku złego samopoczucia ucznia.
  • 19.10.2017 godz. 11.00 próbny alarm – ewakuacja z obiektu.

——————————————————————–

„WEJŚCIE SMOGA”

Wysłany dnia:  

Dnia 27 lutego w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku p. Emila Nagalewskiego i p. Janusza Piechoczka, którzy poprowadzili, prezentację połączoną z pokazem na temat „Wejście smoga „. W spotkaniu uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Organizator : J. Ulman – Szłapka

SZKOLNY DZIEŃ PROFILAKTYKI

Wysłany dnia:

Pierwszego dnia wiosny, w ramach Dnia Profilaktyki, odbyło się spotkanie z p. Łukaszem Kohutem, podróżnikiem, fotografem, Człowiekiem roku 2016. Uczniowie mieli okazję zobaczyć zdjęcia pokazujące piękno dwóch ulubionych miejsc p. Łukasza: Śląska i Skandynawii. Wysłuchali również historii o jego życiu, rozwijaniu pasji i zwiedzaniu Europy.Komentarze są zamknięte.