BIBLIOTEKA SZKOLNA

KWIECIEŃ 2019
MIESIĄC CZYTANIA BAŚNI
W kwietniu biblioteka szkolna zachęca do czytania baśni. Baśnie towarzyszą nam od zawsze. Pobudzają wyobraźnię i wrażliwość, przenoszą nas na chwilę do innego świata, gdzie zawsze zwycięża dobro.

MARZEC 2019
KONKURS FOTOGRAFICZNY
W konkursie należało przedstawić własnoręcznie zaaranżowane i wykonane zdjęcia o tematyce „Czytam, bo lubię”. Oceniana była niebanalność, nietypowość i oryginalność. Najciekawsze zdjęcie zgłosiła do konkursu  „drzewna czytelniczka” – Weronika z klasy VII. 

MARZEC 2019
DZIEŃ OTWARTY W BIBLIOTECE
Każdy odwiedzający w tym dniu bibliotekę szkolną otrzymał sowę-zakładkę promującą bibliotekę. Rodzice zainteresowani byli nowościami czytelniczymi dla dzieci, a przyszli uczniowie podziwiali liczne biblioteczne sowy. Była to również okazja do podkreślenia, jak ważna jest w życiu umiejętność czytania ze zrozumieniem. 
LUTY 2019
BIBLIOTEKA SZKOLNA RODZICOM
W związku z tym, że pierwszoklasiści rozpoczęli etap, w którym w którym można kształtować i  utrwalać  zamiłowanie do książek, rodzice otrzymali ulotkę na temat korzyści, jakie daje czytanie. Zostali również poproszeni o zachęcanie dzieci do regularnego odwiedzania naszej biblioteki szkolnej, która posiada dużą ofertę książek dla najmłodszych.
STYCZEŃ 2019
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
24  stycznia uczniowie klas pierwszych stali się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej. Po zapoznaniu się z regulaminem zostali pasowani na czytelnika przez jedną z bibliotecznych sów, a na pamiątkę otrzymali firmowe biblioteczne zakładki – ze swoim własnym imieniem. Odtąd będą mogli korzystać z biblioteki szkolnej na równi ze swoimi starszymi koleżankami i kolegami.
GRUDZIEŃ 2018
CZYTANIE NA DYWANIE
Uczniowie klas pierwszych nie są jeszcze czytelnikami biblioteki szkolnej. Mają jednak kontakt z książką poprzez udział w projekcie „Czytanie na Dywanie”. Na bibliotecznych spotkaniach  wspólnie czytaliśmy fragmenty kilku książek ze zbiorów biblioteki SP4. Pasowanie na czytelnika odbędzie się w styczniu.

GRUDZIEŃ 2018
PROPOZYCJE NA ŚWIĄTECZNY CZAS
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów do skorzystania ze świątecznej oferty biblioteki szkolnej. Zimową przerwę świąteczną warto spędzić w towarzystwie ciekawej książki o tematyce bożonarodzeniowej.

LISTOPAD 2018
STO KSIĄŻEK NA STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI
Dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości biblioteka szkolna przeprowadziła akcję, w której zebrano 100 książek przekazanych przez przyjaciół szkoły oraz uczniów ZS nr 1 im. Powstańców Śląskich. Książki zasilą zbiory biblioteki szkolnej.

LISTOPAD 2018
DZIEŃ PRAW DZIECKA W BIBLIOTECE
Dzieci mają prawa! Każdy uczeń, który 20 listopada odwiedził bibliotekę szkolną został poproszony o zapoznanie się z prawami dziecka napisanymi w przystępny i zrozumiały sposób. Chętni mogli podyskutować na tematy związane z obchodzonym dniem.
LISTOPAD 2018
WYSTAWKA KSIĄŻEK PATRIOTYCZNYCH
W miesiącu polskiego święta biblioteka szkolna zachęcała do sięgnięcia po książki patriotyczne, związane tematycznie z historią, geografią, architekturą i kulturą Polski. Warto było też przypomnieć sobie polskie podania i legendy.
LISTOPAD 2018
CZYTANIE JEST FAJNE
To stwierdzenie było hasłem przewodnim bibliotecznego konkursu plastycznego w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Spośród zgłoszonych prac nagrodzono plakat Karoliny z kl. IV, która tworząc swoją pracę wykorzystała różne techniki plastyczne.
PAŹDZIERNIK 2018
„LUBIĘ BIBLIOTEKĘ SZKOLNĄ”
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Każdy, kto odwiedził szkolną bibliotekę, mógł zostawić swój podpis na okolicznościowej planszy, a przy okazji wypożyczyć książkę na miłe spędzenie jesiennych wieczorów. 
WRZESIEŃ 2018
WSPÓŁPRACUJEMY Z BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ
Korzystając ze słonecznej pogody, poszczególne klasy spacerkiem odwiedziły Filię nr 1 PiMBP w Rybniku. To współpracująca ze szkołą, mieszcząca się niedaleko biblioteka publiczna. Zachęcamy do zapisania się i korzystania ze zbiorów tej nowoczesnej, niedawno wyremontowanej biblioteki.
WRZESIEŃ 2018
GANG SŁODZIAKÓW W BIBLIOTECE SZKOLNEJ 

Otrzymaliśmy w darze od właściciela sklepów Biedronka komplet książek, maskotki  oraz zestaw materiałów dydaktycznych. Celem akcji jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród najmłodszych uczniów. Książki i maskotki zostaną wykorzystane podczas zajęć czytelniczych prowadzonych przez bibliotekę szkolną. Albumy z naklejkami będą dobrą motywacją do spędzania wolnego czasu z książką. 

———————————————————————————-

CZERWIEC 2018
CZYTELNIK ROKU NAGRODZONY
Na podsumowanie czytelnictwa biblioteka szkolna przyznała tytuł Najlepszego Czytelnika Roku Klarze z kl. I, która okazała się najbardziej aktywną czytelniczką. Oprócz dyplomu Klara otrzymała nagrodę rzeczową.
KWIECIEŃ 2018
WIOSENNA WYSTAWKA KSIĄŻEK
Biblioteka szkolna zachęca do spędzania wiosennych weekendów z książką – „Książki o zwierzakach zawsze aktualne”.  To dobry sposób na zrelaksowanie się, a przy okazji zdobycie dodatkowej wiedzy na temat ulubionych zwierzaków.
MARZEC 2018
DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI
Rodzice z dziećmi, które są zainteresowane nauką w naszej szkole, odwiedzili również bibliotekę szkolną. Zapoznali się z najważniejszymi bibliotecznymi wydarzeniami i otrzymali gadżet reklamujący bibliotekę – sowę ze zdjęciem.

MARZEC 2018
BIBLIOTEKA SZKOLNA RODZICOM
Rodzice uczniów klasy pierwszej otrzymali przekazaną przez bibliotekę szkolną ulotkę, w której przedstawiono korzyści płynące z czytania książek przez dzieci oraz zachęcono do wspólnego czytania dziecku i z dzieckiem. Najmłodszym czytelnikom biblioteka proponuje wybór książeczek bogato ilustrowanych, z dużą czcionką i krótkimi tekstami.
LUTY 2018
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Dnia 23 lutego uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w uroczystości pasowania na czytelnika. Podczas pierwszej wizyty w bibliotece szkolnej poznali również regulamin oraz wypożyczyli swoją pierwszą książkę. Na pamiątkę każdy otrzymał sygnowaną przez bibliotekę SP4 zakładkę do książki z własnym imieniem.
LUTY 2018
WALENTYNKOWA BIBLIOTEKA
Każdy, kto w „walentynkowym” tygodniu odwiedził szkolną bibliotekę, mógł zostawić swój podpis na okolicznościowej planszy, a przy okazji wypożyczyć książkę na miłe spędzenie czasu z w długie zimowe wieczory.

LUTY 2018
CERTYFIKAT DLA BIBLIOTEKI
Biblioteka szkolna otrzymała certyfikat „Biblioteka przyjazna uczniom” przyznawany przez redakcję czasopisma „Biblioteka w szkole”. Certyfikat nadawany jest bibliotekom aktywnie promującym czytelnictwo, dbającym o zapewnienie nowości czytelniczych i utrzymującym przyjazną atmosferę oraz  dbającym o atrakcyjny wystrój pomieszczenia.

STYCZEŃ 2018
INFORMACYJNA AKCJA BIBLIOTEKI
We wszystkich salach lekcyjnych w widocznych miejscach zostały umieszczone tabliczki informujące o pracy biblioteki. Celem działania jest promocja biblioteki szkolnej i zwrócenie uwagi uczniów. Dzięki temu niejeden „zapominalski” przyjdzie zwrócić zaległą książkę lub zajrzy do biblioteki, żeby wypożyczyć coś interesującego.
GRUDZIEŃ 2017
ŚWIĄTECZNA WYSTAWKA KSIĄŻEK
Biblioteka szkolna zachęca do spędzenia wolnego od nauki czasu z książką. To dobry sposób na zrelaksowanie się i wyciszenie w świątecznej atmosferze.

LISTOPAD 2017
O BIBLIOTECE SZKOLNEJ W „GAZECIE RYBNICKIEJ”
W listopadowym wydaniu lokalnego samorządowego miesięcznika ukazała się notatka o naszej bibliotece szkolnej pt. „Biblioteki po nowemu” opisująca proces tworzenia księgozbioru w zreformowanej szkole podstawowej.
LISTOPAD 2017
PROJEKT CZYTANIE NA DYWANIE
Od listopada uczniowie klasy Ia realizują projekt „Czytanie na dywanie”, który składa się z cyklu zajęć czytelniczych. Jego celem jest uwrażliwienie dzieci na odbiór literatury oraz promocja czytelnictwa i biblioteki szkolnej. Realizacja projektu przewidziana jest na cztery miesiące.

PAŹDZIERNIK 2017
BIBLIOTEKA SP4 NA STRONIE KURATORIUM
Dnia 31 października na stronie internetowej Śląskiego Kuratorium Oświaty w zakładce reforma oświaty ukazała się notatka na temat przygotowania księgozbioru naszej biblioteki dla potrzeb najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. 
PAŹDZIERNIK 2017
MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Z okazji tego październikowego święta w naszej szkole odbyło się kilka wydarzeń promujących bibliotekę szkolną. Klasa pierwsza wykonała plastyczny projekt „W książkach jest wszystko”. W bibliotece można było obejrzeć okolicznościową wystawkę „Książka dla każdego” zachęcającą do sięgnięcia po książkę popularnonaukową. Uczniowie starszych klas wzięli udział w konkursie fotograficznym „Moja domowa biblioteczka”.
PAŹDZIERNIK 2017
KONKURS BIBLIOTECZNY

28 października ogłoszono wynik konkursu bibliotecznego „Moja domowa biblioteczka”. Był to konkurs fotograficzny mający na celu promowanie czytelnictwa i biblioteki szkolnej w związku z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Zwyciężyła Ania z klasy IIa. Jej niebanalne zdjęcie zamieszczamy poniżej.

PAŹDZIERNIK 2017
BIBLIOTEKA DLA NAJMŁODSZYCH
Z przyjemnością informujemy, że  z akcji „Książeczki dla najmłodszych”, w której licznie uczestniczyli uczniowie, ich rodzice, pracownicy i przyjaciele szkoły pozyskaliśmy ponad sto książek dla biblioteki szkolnej. W ramach współpracy szkoły z Powiatową i Miejska Biblioteką Publiczną w Rybniku kierownik Filii nr 1 Justyna Rosa przekazała podstawówce kolejne sto. W ten sposób stworzona została baza księgozbioru dla uczniów najmłodszych klas, który jest sukcesywnie uzupełniany nie tylko o książki z kanonu lektur programowych, lecz także o atrakcyjne nowości wydawnicze.
WRZESIEŃ 2017
PIĘKNY GEST ABSOLWENTÓW

Uczniowie klasy IIIb gimnazjum, którzy ukończyli szkołę w czerwcu, przekazali na rzecz naszej  biblioteki szkolnej bon do zrealizowania w jednej z rybnickich księgarń. Dzięki temu zyskaliśmy 24 lektury, które będą służyły wielu rocznikom uczniów. Każda podarowana książka została odpowiednio oznakowana na pamiątkę tego miłego gestu.

 Komentarze są zamknięte.